• 20 czerwca 2024

Jaka drukarka do etykiet będzie najlepsza?

Drukarka do etykiet

Etykiety to nieodłączny element w branży handlowej, dlatego drukarka do etykiet powinna być możliwie jak najbardziej wydajna i w każdym momencie gotowa do użycia. Przełoży się to na szybsze wykonywanie pracy oraz zredukuje koszty produkcji etykiet. Jednak wybór drukarki powinien być poprzedzony odpowiednim rozeznaniem na rynku.

Podstawa podczas zakupu to zapoznanie się z parametrami użytkowymi, które bezpośrednio wpływają na jakość druku. Trzeba jeszcze o czymś wspomnieć. W ofercie producentów znaleźć można dwa rodzaje drukarek: drukarka etykiet termiczna i drukarka etykiet termotransferowa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, bardzo ważne są parametry użytkowe urządzenia, bowiem to od nich zależy funkcjonowanie sprzętu. Istotne parametry to:

Wydajność - drukarki do etykiet nie posiadają tuszów i tonerów, ale w przypadku modeli termotransferowych ważna jest długość taśmy barwiącej. Jej długość pomnożona przez wymiary pojedynczej etykiety pozwala na obliczenie ile sztuk jest w stanie wydrukować urządzenie.

Rozdzielczość - parametr ten jest bardzo ważny, ponieważ od niego zależy jakość wydruku. Większa rozdzielczość oznacza lepszą jakość, ponieważ na każdy milimetr powierzchni papieru zostanie naniesione więcej punktów. Rozdzielczość w drukarkach przemysłowych może wynosić nawet 600 dpi, a modele wykorzystywane do bardziej tradycyjnych zadań, jak np. w sklepie, zazwyczaj mają 150-200 dpi.

Szerokość wydruku - z tego parametru dowiedzieć się można o szerokości taśmy i etykiet, które obsługiwane są przez dany model. Najbardziej powszechna szerokość wydruku to przedział 30-104 mm, ale występują także urządzenia, które drukują etykiety 12 mm lub nawet mniejsze - 3,5 mm.

Tworzenie etykiet

Typ - wyróżnia się 3 typy urządzeń:

  • drukarka etykiet przenośna - cechuje się kompaktowymi wymiarami, a źródłem zasilania są baterie. Swe zastosowanie znajdzie m.in. w sklepie lub na halach produkcyjnych do drukowania etykiet nieprzekraczających pewnej szerokości;
  • drukarka etykiet stacjonarna - jest znacznie większa, dzięki czemu drukowanie odbywa się o wiele szybciej, a etykiety mogą mieć większe wymiary;
  • drukarka etykiet przemysłowa - wykorzystywana tylko w specjalnych miejscach. Jakość wydruku etykiet stoi na wysokim poziomie. Sprawdza się w druku hurtowym.

Szybkość wydruku - producenci podają ją w milimetrach na sekundę. Zwyczajne drukarki przenośne najczęściej drukują z szybkością około 20mm/s. Modele stacjonarne, które mają nieco lepszą jakość uzyskują 50 mm/s, a drukarki przemysłowe najwięcej - ponad 200 mm/s.

Podłączenie - znaczna większość drukarek do etykiet produkowana obecnie łączona jest z komputerem za pomocą portu USB, a sporadycznie spotykane starsze modele posiadają port szeregowy RD232.

Obsługiwane systemy - parametr ten określa, z jakim systemem komputerowym (Windows, Mac, Linux) współpracuje dany model drukarki.

Wyposażenie dodatkowe - warte uwagi są przede wszystkim: wyświetlacz LCD, klawiatura, przewód USB oraz pasek na rękę.

Share :

Może Cię zainteresować

Drukarki igłowe na zawsze!

Pomimo tego, że drukarki laserowe z biegiem lat stały się przystępne cenowo, nie wyprą z rynku drukarek...

Jak wybrać drukarkę etykiet?

Drukarka etykiet niekiedy okazuje się być bardzo przydatna. Dzięki niej można szybko wydrukować etykiety z...

Drukarka termiczna

Urządzenie to jest szeroko stosowane zwłaszcza przy produkcji etykiet. W związku z tym, elementarnym miejscem...