Jak wybrać drukarkę etykiet?
Drukarka etykiet niekiedy okazuje się być bardzo przydatna. Dzięki niej można szybko wydrukować etykiety z nazwą i ceną produktu. Co jednak należy wziąć podczas wybierania tego rodzaju urządzenia?
Ważne parametry i funkcje drukarek etykiet
Drukarki etykiet przeznaczona są do drukowania etykiet za pomocą metody termicznej czy termotransferowej. Wykorzystywane są do druku etykiet samoprzylepnych. Mają one różnorodne kształt i kolory. W przypadku druku termicznego są one czarne.
Poszczególne drukarki etykiet różnią się pod względem rozmiarów drukowanych etykiet. Mają szerokość od 54 do 104 mm.
Nie bez znaczenia jest również wydajność urządzenia. Im więcej etykiet można wydrukować, oczywiście tym lepiej. Głowice termiczne, które są stosowane w drukarkach etykiet są bardzo trwałe. Jeśli stosuje się odpowiedniej jakości materiały eksploatacyjne, mogą posłużyć przez długi czas.
Jeśli druk ma być trwały dobrym rozwiązaniem są drukarki termotransferowe. Ich wydruk jest bardzo trwały, a przy okazji doskonały jakościowo. Druk termiczny niestety nie jest odporny na wilgoć, wysoką temperaturę czy upływ czasu. Druk transferowy takich wad nie ma, ale z drugiej strony jest znacznie droższy.
Etykiety termiczne już po kilku czy kilkunastu miesiącach zaczynają płowieć lub czarnieć. Dlatego też stosuje się je w przypadku krótkiego czasu eksploatacji. Sprawdzają się np. na artykułach spożywczych.
Wyróżnia się kilka rodzajów taśm termotransferowych:
- taśmy woskowe - przeznaczone są do zadruku etykiet papierowych i kartoników. Cechują się niską temperaturą topnienia, a więc są w małym stopniu odporne na ścieranie.
- taśmy woskowo-żywiczne - wykorzystuje się je do druku etykiet, które są wystawione na ścieranie i inne czynniki zewnętrzne.
- taśmy żywiczne - przeznaczone są do druku etykiet foliowych i przywieszek wykonanych z tworzyw sztucznych.
- taśmy Textile - przeznaczone są do druku na materiałach tekstylnych np. nylonie czy satynie. Są one odporne na ścieranie, nawet w przypadku bardzo wysokich temperatur.
Drukarki do etykiet cechują się różnymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Są to m.in. szerokość druku czy rozdzielczość drukarki. Szerokość druku to szerokość etykiety, które można wydrukować w danym przypadku. Z kolei rozdzielczość drukarki określa się w formie dPi. Oznacza to, ile punktów na jeden cal dane urządzenie może wydrukować. Obecnie najpopularniejszą rozdzielczością stosowaną w drukarkach etykiet jest 200 dPi. Oznacza to, że najmniejszy piksel, a więc fragmentu wydruku ma rozmiar 0.127 mm. Z kolei w przypadku rozdzielczości 300 dPi wartość ta wynosi tylko 0.046 mm. Za każdym razem rozdzielczość drukarki określana jest za pomocą ilości punktów, jakie możliwe są do wydrukowania na szerokości jednego cala, a więc 2,54 cm. Oznacza to, że:
Rozdzielczość na poziomie 150 dPi to 6 punktów na 1 mm,
Rozdzielczość na poziomie 200 dPi to 6 punktów na 1 mm,
Rozdzielczość na poziomie 300 dPi to 12 punktów na 1 mm,
Rozdzielczość na poziomie 600 dPi to 24 punkty na 1 mm.
Sprawdź ofertę drukarek do etykiet na alibiuro.pl