• 14 lipca 2024

Drukarka etykiet i kodów kreskowych

Drukarka kodów kreskowych

Drukowanie etykiet i kodów kreskowych wymaga od nas posiadania odpowiedniego do tego zadania urządzenia. Jeśli prowadzimy firmę, która zajmuje się sprzedażą bądź produkcją towarów, to musimy koniecznie zaopatrzyć się w tego typu drukarkę, Głównymi parametrami na które musimy zwrócić uwagę, to: wydajność urządzenia i jakość wydruków.

Rodzaje drukarek do kodów

Urządzenia do drukowania kolorów i etykiet dostać możemy w dwóch wersjach:  drukarek termicznych i termotransferowych.

Drukarki termiczne zaczerniają papier przy użyciu głowicy drukującej. Nie potrzebujemy żadnego tuszu ani tonera, ale musimy za to posiadać specjalny rodzaj papieru, który będzie odpowiednio zaczerniał się, pod wpływem temperatury głowicy. Wykorzystywanie tych drukarek pozwala nam na drukowanie na bardzo tanim papierze, ale minusem jest to, że możemy drukować tylko w kolorze czarno-białym. Taki wydruk jest też bardzo nietrwały.

Drukarki termotransferowe wykorzystują do działania papier naklejkowy i specjalną barwiącą taśmę. W tych drukarkach wykorzystuje się trzy rodzaje taśm barwiących: żywiczne (do foliowych etykiet i przywieszek), woskowe (do papierowych etykiet średniej jakości), woskowo-żywiczne (do bardzo odpornych etykiet). Dzięki wykorzystaniu różnych typów taśm możemy uzyskać dowolne pożądane kolory. Jakość wydruku przy użyciu drukarek termotransferowych jest bardzo dobra, ale niestety koszty eksploatacji tych drukarek nie należą do najmniejszych.

Drukarka do kodów kreskowych – cena

Koszty zakupu drukarek do kodów i etykiet to około 250 - 5000zł. Wszystko zależy od wielkości drukarki, a także technologii wydruku. Najtańsze będą drukarki termiczne, a najdroższe drukarki termotransferowe o dużych wymiarach. Im więcej etykiet chcemy drukować, tym lepszej jakości powinna być drukarka, a to wiąże się z większymi kosztami zakupu.

Przenośna drukarka do etykiet

Przenośna czy stacjonarna drukarka do kodów

Jeśli drukarka ma stać w jednym miejscu to dużo lepiej zdecydować się ma stacjonarny model o większych gabarytach. Jeśli natomiast wymagamy od niej mobilności to lepiej wybrać małą, przenośną drukarkę do kodów o mniejszym rozmiarze. Wszystko zależy od szerokości wydruku na jakiej nam zależy. Nie zawsze potrzebujemy przemysłowej drukarki, więc można zaoszczędzić wybierając mniejszy model. Standardowe wymiary głowic to od 54 do 104 mm szerokości i szerokość taśmy powinna być zawsze dopasowana do szerokości głowicy.

Najlepsze drukarki etykiet

Wydajność drukarki - Wydajność jest ogromnie ważna, kiedy szukamy drukarki do kodów. Nie warto oszczędzać na tym urządzeniu, gdyż mimo pozornych oszczędności na początku, może się okazać że sprzęt zepsuje się szybko, a w dodatku drukuje bardzo powoli. Za drukarkę, która drukuje szybko, opłaca się dopłacić więcej.

Rozdzielczość drukarki

Drukarki powinny obsługiwać rozdzielczość przynajmniej 200 dPi. Najbardziej powszechne są te o rozdzielczości 300 dPi, ale zdarzają się i lepsze.

Producenci i modele

Najpopularniejszymi producentami drukarek do kodów są Brother, Canon, Casio, Epson, Toshiba, HP, Seiko Instruments, AVERY i SATO.

Share :

Może Cię zainteresować

Drukarki igłowe na zawsze!

Pomimo tego, że drukarki laserowe z biegiem lat stały się przystępne cenowo, nie wyprą z rynku drukarek...

Jak wybrać drukarkę etykiet?

Drukarka etykiet niekiedy okazuje się być bardzo przydatna. Dzięki niej można szybko wydrukować etykiety z...

Drukarka termiczna

Urządzenie to jest szeroko stosowane zwłaszcza przy produkcji etykiet. W związku z tym, elementarnym miejscem...