• 14 lipca 2024

4 rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie drukarki laserowej

Funkcje drukarki laserowej

Podczas wyboru drukarki należy kierować się nie tylko samą ceną urządzenia. Jest bowiem wiele istotnych parametrów, które należy wziąć pod uwagę. Poszczególne modele różnią się pod wieloma względami. Każdy z producentów ma swoje rozwiązania, które stosuje.

Pod względem cenowym drukarki laserowe kosztują w zasadzie tylko samo co atramentowe, ale różnicę widać w czasie ich eksploatacji. Widać to przede wszystkim w żywotności pojemników z tuszem, które często trzeba wymieniać. Niekiedy również wysychają.

Technologia druku laserowego realizowana jest na kilka sposobów. Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się ile stron będzie drukowanych w skali miesiąca oraz to, czy potrzebny jest druk kolorowy. Na jakie cztery elementy należy zwrócić uwagę podczas zakupu drukarki laserowej?

Drukarki laserowe w ofercie alibiuro.pl

Tanio kupujesz - drogo eksploatujesz

Bardzo często sprawdza się reguła, że tania drukarka generuje potem duże koszty w czasie eksploatacji. Dobrym przykładem są tutaj drukarki atramentowe, które można kupić w cenie do 100 złotych. Tusze startowe wystarczają jednak na wydrukowanie tylko kilkudziesięciu stron. Zakup pełnowartościowych atramentów na kilkaset stron kosztuje niekiedy dwa razy więcej niż samo urządzenie.

Rozdzielność bębna od tonera

Drukarki laserowe można podzielić na te, które mają bęben zintegrowany z pojemnikiem na toner oraz te, w których wymienia się tylko proszek, a bęben stanowi osobny materiał eksploatacyjny. Pierwsze rozwiązanie jest droższe niż drugie, gdyż za każdym razem trzeba wymienić bęben razem z tonerem, mimo, że ten nie jest jeszcze zużyty.

Eksploatacja drukarki laserowej

Kluczowym elementem w przypadku rozdzielności bębna od tonera jest jego żywotność. Tutaj różnice są naprawdę spore. Wydajność bębnów zaczyna się od 10 tysięcy wydruków, a kończą nawet na 600 tysiącach wydruków. Technologia również ma bardzo duże znaczenie. Niektórzy producenci obecni na rynku w swoich urządzeniach stosują nowoczesne bębny ceramiczne, które są o wiele bardziej wydajne niż produkty konkurencji.

Kolor czy mono

Przed zakupem drukarki warto zadać sobie pytanie - druk ma być czarno-biały, a może przyda się również druk kolorowy. Drukarki kolorowe są oczywiście o wiele droższe w eksploatacji niż urządzenia monochromatyczne. Tonery do drukarek kolorowych są o wiele droższe i jednocześnie mniej wydajne niż te przeznaczone do drukarek mono.

Duplex sposobem na oszczędność papieru

Co ciekawe, warto stawiać na drukarki wyposażone w moduł druku dwustronnego, a więc duplex. Dzięki temu drukarka może automatycznie odwracać karki w czasie druku, co przekłada się na mniejsze zużycie papieru.

Kupno drukarki laserowej  i dopasowanie jej parametrów do aktualnych potrzeb tak naprawdę nie jest tak skomplikowane, jak się wielu osobom wydaje. W porównaniu z innymi urządzeniami elektronicznymi nie ma tutaj wielu szczegółów, na który trzeba zwrócić uwagę. Dobrze wybrana drukarka pracować bezawaryjnie może przez wiele lat, drukując w kolorze i monochromatycznie.

Share :

Może Cię zainteresować

Drukarka laserowa do 700 złotych

W domu drukarka prawdopodobnie jest jednym z najważniejszych elementów naszego zestawu komputerowego. Ci którzy...