• 20 czerwca 2024

5 błędów popełnianych przy wyborze drukarki

Jak wybrać drukarkę

Chociaż na rynku znajduje się wiele modeli drukarek, wybór tej odpowiedniej wcale nie jest tak prosty. Jeśli nie chcemy przepłacać lub tym bardziej wyrzucać pieniędzy w błoto, kupując nieodpowiedni sprzęt, warto zadać sobie kilka pytań przed wybraniem się do sklepu.

Do czego będziemy ją wykorzystywać? Jak często? Jakich funkcji dodatkowych oczekujemy? W tym tekście przedstawimy 5 najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie drukarek. Mamy nadzieję, że to pomoże Wam uniknąć tego typu pomyłek podczas własnych zakupów.

1. Drukarka laserowa do kolorowych zdjęć

Drukarki laserowe są bardzo popularne, dlatego wiele osób kupuje je także z myślą o drukowaniu dobrej jakości kolorowych zdjęć. To spory błąd - drukarki atramentowe są w stanie zapewnić nam dużo lepszą jakość. Błąd ten może być spowodowany myśleniem szablonowym: jeśli zapłacimy więcej, możemy spodziewać się czegoś lepszego. To nie zawsze prawda. Chociaż drukarki laserowe świetnie sprawdzają się w drukowaniu tekstu, nie są aż tak wszechstronne, jak byśmy chcieli.

2. Drukarka atramentowa do szybkiego drukowania tekstu

Jeśli w naszej firmie drukuje się przede wszystkim tekst - artykuły, dokumenty, projekty tekstowe, nie powinniśmy myśleć o zakupie drukarki atramentowej. Chociaż świetnie drukuje ona zdjęcia, w przypadku tekstu znacznie lepiej sprawdzi się drukarka laserowa. Nie bez przyczyny to najczęstszy wybór w wielu biurach. Jednak tego typu drukarka sprawdzi się także w domu, chociażby w przypadku drukowania dużej ilości rozprawek naszych dzieci.

Toner do drukarki

3. Za duże koszty eksploatacji

Koszty eksploatacji wiążą się z zakupem tonerów (drukarka laserowa) i tuszy (atramentowa), dlatego jest to kwestia, którą musimy wziąć pod uwagę podczas zakupów. Jeśli spodobał nam się jakiś model, na przykład pod kątem ceny, powinniśmy się upewnić, że tonery bądź tusze do niego nie będą wyjątkowo drogie. Idealnym przykładem jest drukarka atramentowa z głowicą drukującą, która wymaga jednego tuszu ze wszystkimi kolorami - będzie ona dużo droższa w eksploatacji od zwykłej drukarki atramentowej z oddzielnymi nabojami.

4. Drukarka laserowa w małym pomieszczeniu

Chociaż mogłoby się wydawać, że to kwestia drugorzędna, musimy pomyśleć także o tym, ile miejsca będzie zajmować nasza drukarka. Atramentowe są zwykle dużo mniejsze i cichsze, dlatego nadają się do przestrzeni domowej czy niewielkich biur. Drukarka laserowa może być postawiona raczej w holu firmy czy dużym pomieszczeniu, gdyż generuje spory hałas, który może przeszkadzać pracownikom. Lepiej zatem, by rozszedł się on po większej przestrzeni.

5. Brak lub nadmiar dodatkowych funkcji

Dzisiejsze drukarki to w większości urządzenia wielofunkcyjne. Warto zatem zastanowić się, do czego, poza drukowaniem, będziemy jej używać. Możemy skorzystać między innymi ze skanowania i drukowania, podłączania kart pamięci i aparatów cyfrowych, dużej pamięci, interfejsów sieciowych, zabezpieczeń drukowania, zintegrowanych programów do obróbki zdjęć. Jak zatem widać, jest ich całkiem sporo. Z pewnością nie potrzebujemy wszystkich, więc zamiast przepłacać, lepiej nastawić się na konkretne funkcje, z których będziemy korzystać. Zastanówmy się zatem, do czego drukarka będzie nam potrzebna, pamiętając przy tym o wszystkich powyższych kwestiach. Wtedy wybór odpowiedniego sprzętu nie będzie tak trudny.

Share :

Może Cię zainteresować