• 21 lutego 2024

Jak wybrać drukarkę? Poradnik zakupowy

Drukarka do biura

Wybranie drukarki dopasowanej do potrzeb klienta to nie lada wyzwanie, ponieważ na rynku spotkać można się z wieloma przeróżnymi drukarkami, w które można zainwestować własne pieniądze. Można jednak dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tego, jaka drukarka sprawdzi się w domu, a jaka w biurze. Artykuł przedstawi też różnice pomiędzy drukarkami atramentowymi oraz laserowymi, tak aby dokonanie ostatecznego wyboru nie przysporzyło nikomu dużych problemów.

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Oczywiście decydując się na zakup drukarki staje się przed wyborem, czy lepiej zdecydować się na atramentową czy może na laserową. Drukarki laserowe świetnie sprawdzają się zwłaszcza podczas drukowania wszelkiego typu dokumentów tekstowych. Atramentowe lepiej poradzą sobie z drukowaniem grafik oraz zdjęć.

Na rynku dostępne są współcześnie także wysokiej klasy drukarki żelowe. Zamiast tuszu używają one specjalnego żelu. Dzięki temu uniknie się rozmazanych wydruków i jest to dla klienta spora oszczędność. Żel ma to do siebie, że bardzo szybko wysycha.

Jaką drukarkę kupić do domu?

Wiele osób zmaga się z problemem jeśli chodzi o zakup właściwej drukarki do domu. Oczywiście w domach nie drukuje się tak często jak w biurach, dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie w zdecydowanej większości przypadków drukarka atramentowa. Będzie ona idealna, gdy będzie się np. drukowało kilkanaście stron dziennie. Dzięki niej można nieco szybciej drukować, poza tym w eksploatacji jest ona tańsza niż jej laserowa wersja.

Do wyboru klienci mają obecnie drukarki monochromatyczne oraz kolorowe. Kolorowe drukarki laserowe są bardzo wydajne, jednak są dużo droższe, dlatego ludzie częściej decydują się na opcję monochromatyczną. 

Drukarka do domu

Jaką drukarkę kupić do biura?

W biurze drukuje się bardzo często, więc nie powinno się na sprzęcie oszczędzać, bo szybko można tego pożałować. W biurze chodzi o to, aby drukować wydajnie. Laserowa drukarka lepiej poradzi sobie z drukami czarno-białymi. Takie właśnie najczęściej pojawiają się w biurach, rzadziej występują kolorowe wydruki. 

Zawsze można zdecydować się też na drukarkę wielofunkcyjną, która jest dość uniwersalnym rozwiązaniem. Umożliwi ona okazyjnie drukować pojedyncze strony. Poza tym wcale nie należy ona do najdroższych.

Koszty eksploatacji i dodatkowe funkcje

Przy zakupie drukarki warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacji takich urządzeń. Oczywiście składają się na to koszt zakupu drukarki, ale też cena tuszu, czy też tonera. Najtańsza drukarka wcale nie musi oznaczać najbardziej oszczędnej opcji. Przed zakupem powinno się więc dokładnie sprawdzić ceny tuszy oraz tonerów, w które będzie się potem inwestowało. Najlepiej jeśli będzie to jakiś tani atrament, czy toner.

Drukarki często posiadają dodatkowe funkcje. Dobra drukarka powinna mieć czytnik kart pamięci, aby drukować zdjęcia bezpośrednio z aparatu fotograficznego, nie używając przy tym komputera. Taki czytnik pozwoli na bezpośrednie przesłanie plików z aparatu na drukarkę. Poza tym urządzenie powinno mieć też sprawne wejście USB.

Share :

Może Cię zainteresować